Doporučení KHS SčK – ochrana dýchacích cest

Vážení návštěvníci, pacienti,
dovolujeme si Vás upozornit na doporučení Krajské hygienické stanice Středočeského kraje k ochraně dýchacích cest.

Vzhledem k tomu, že Středočeský kraj v poslední době kopíruje celorepublikový trend v podobě kontinuálně vzrůstajícího počtu nových případů onemocnění Covid-19, doporučujeme veřejnosti při návštěvách u klientů v pobytových zařízeních sociálních služeb a pacientů hospitalizovaných na lůžkových odděleních zdravotnických zařízení nosit po celou dobu návštěvy respirátor či nanoroušku a dodržovat i další hygienická opatření, jako jsou důkladné mytí či dezinfekce rukou. Lidé s projevy jakéhokoliv infekčního onemocnění by měli návštěvu odložit až na dobu, kdy příznaky zcela odezní. Zrovna tak po návratu ze zahraniční dovolené, zejména, pokud cestovatelé využili hromadné dopravní prostředky anebo se v rámci rekreace účastnili aktivit, při kterých byli bez ochranných prostředků dýchacích cest v blízkém kontaktu s větším počtem cizích lidí, doporučujeme s návštěvou klientů a pacientů těchto zařízení nejméně 3-5 dní počkat. Je to absolutní minimum, které mohou pro ochranu zdraví i životů nejen svých blízkých občané v době vzrůstajícího rizika nákazy udělat. Tato forma prevence současně přispěje i k tomu, aby se později nemusela přijímat daleko razantnější hromadná opatření např. v podobě úplného zákazu návštěv v jednotlivých zařízeních tohoto typu.

Seniorské či jinak zdravotně kompromitované populaci dále doporučujeme v případě pohybu a pobytu mimo domov (či na vycházce mimo své pobytové zařízení, jsou-li jeho klienty) nosit v uzavřených prostorech (zejména v MHD, v ordinacích, obchodech, provozovnách služeb) respirátor či nanoroušku a samozřejmě také včas podstoupit očkování či aplikaci posilující dávky očkování chránící proti závažnému průběhu onemocnění Covid-19.