Bolavá záda nebo rekonvalescence po operaci? Vyzkoušejte rehabilitaci a fyzioterapii

Bolavá záda. Omezená hybnost po operačním zákroku či úraze. Ploché nohy. Ale třeba i nepěkné jizvy nebo oteklé končetiny. Rehabilitacefyzioterapie královéměstecké nemocnice nabízí řešení na většinu těchto i dalších zdravotních problémů, které souvisí nejen s pohybovým aparátem. Zkušené fyzioterapeutky ruku v ruce s rehabilitačními lékařkami, které v rámci prvního vyšetření sestaví přesný plán léčebné terapie, pacientům pomáhají opět pocítit úlevu, ale taky třeba osvojit si cvičení a praktiky, které mohou zařadit do běžného života.
Vedoucí fyzioterapeutka Šárka Machová i rehabilitační lékařka Pavlína Fričová se shodují, že na každého zabírá něco jiného, ale „rozcvičit“ se dá opravdu téměř vše. Jen víc než kde jinde je zde třeba spolupráce pacienta.

Rozhovor s MUDr. Pavlínou Fričovou, rehabilitační lékařkou

Jaké jsou nejčastější příčiny problémů, kvůli kterým lidé navštěvují rehabilitačního lékaře? Můžeme si za většinu z nich sami?
Určitě vede špatné sezení. A taky přetížení, kdy po letech „nicnedělání“ náhle tělo neúměrně zatížíme, ať už sportem nebo fyzickou prací. To jsou samozřejmě záležitosti, kdy jsme my sami „viníci“.

Ne všechny problémy ale vyřeší fyzioterapie a cvičení, na které po vyšetření pacienta posíláte. Jak často musíte sáhnout např. po lécích, či dokonce doporučit pacientovi operaci?
Zhruba 80 % pacientům předepíšeme v rehabilitační ambulanci procedury nebo cvičení. Ale někdy už je skutečně pozdě. Páteř totiž vydrží opravdu hodně – což je vlastně škoda. Někdy snese měsíce a roky zátěže, které nás vlastně tolik netrápí, než nastanou degenerativní změny, se kterými se už nedá dělat nic. Pacienta s pokročilou artrózou už tedy nemohu poslat nikam jinam než k ortopedovi a na operaci. Jinak samozřejmě i méně závažné stupně obtíží lze řešit fyzioterapií, každopádně nikdy už neodstraníme nemoc jako takovou, jen zmírníme bolest a změny v měkké tkáni. Léky na zmírnění bolesti jsou pak řešením pro ty, kdo aktuálně nemohou terapii podstupovat a jako doplnění fyzikální léčby.

U kterých problémů se vám osvědčila léčba s použitím vysokoindukčního magnetu, který městecká nemocnice rovněž nabízí prostřednictvím přístroje Salus Talent?
Protože proniká skutečně hluboko do tkání, pomáhá i na velké bolesti a svalové reflexní změny, typicky tedy chronicky bolavá záda, přetížení sportovci a poúrazové stavy. Ne každý ale snáší tento typ terapie dobře, to je třeba vyzkoušet. Salus doporučuji zejména mladým a jinak zdravým lidem, bez interních obtíží.

Kdybyste měla vybrat jednu činnost, která nám pomůže udržovat tělo v kondici a zároveň nás nezatíží, co by to bylo?
Nejzdravější a nepřirozenější je jednoznačně chůze. Ideálně v kombinaci s holemi jako Nordic Walking, protože zapojíme také horní polovinu těla. V zimě pak běžky nebo brusle. Kolo nezavrhuji, ale moje doporučení je s ohledem na nepřirozené prohnutí páteře jednoznačné – „s mírou“.

Rozhovor s Mgr. Šárkou Machovou, vedoucí fyzioterapie

S čím přichází pacienti na procedury a cvičení nejčastěji?
Jednoznačně nejvíce s bolestmi zad a poslední dobou i s přetížením svalů na chodidlech a ploché nohy.

Fyzioterapie obecně pracuje s celou řadou metod a přístrojů. Co je k dispozici v Městci a co by se dalo považovat za unikátní?
Využíváme přístrojovou lymfodrenáž, kombinovanou fyzikální terapii (ultrazvuk a plošné elektrody), motodlahu, termoterapii (rašelinový nosič tepla), samostatný ultrazvuk, distanční elektroterapii a Rebox, což je unikátní česká bodová elektroléčba. Ojedinělý a na některé typy problémů velmi účinný je přístroj na bázi vysokoindukčního magnetického pole – Salus Talent, kde vysoká dávka magnetu rozechvěje sval téměř do bolesti.

Možnosti přístrojů jsou velké a neustále se zdokonalují, ale na prvním místě stále zůstává sám fyzioterapeut, který provádí s pacientem léčebné cvičení. Jaký je váš tým?
Většina z našich deseti fyzioterapeutek má navíc nějaký speciální certifikovaný kurz, např. pro manuální lymfodrenáž, cvičení na neurofyziologickém podkladě (metody, které stimulují centrální nervový systém, např. Vojtova metoda). Kromě vzdělání a dostatečné praxe ale musí být správný fyzioterapeut také empatický, měl by umět vystihnout, jaký přístup ten konkrétní pacient potřebuje – někdo očekává jemnější, někdo rád fyzioterapetčinu ruku „ucítí“ a měl by umět pacienta dostatečně motivovat k domácímu cvičení.

Kromě úkonů, které hradí zdravotní pojišťovny, mohou pacienti využít i placené procedury. Které jsou nejoblíbenější?
Lidé se vrací za laserem na vyhlazování jizev. Osobně zde doporučuji také cross tape – speciální mřížkovou náplast, která se na postižená místa aplikuje.

Jak je to s pooperačními rehabilitacemi?
Zhruba třetinu našich pacientů představují právě lidé po ortopedických operacích. Málokdo ale ví, že při těchto plánovaných úkonech, jako je třeba plastika vazu nebo totální endoprotéza, je vhodné cvičit už před zákrokem – připravíte sval na ochabnutí a rekonvalescence pak bude mnohem snadnější.

defaultni-obrazek
defaultni-obrazek
defaultni-obrazek
defaultni-obrazek